top of page

מודל  BE DO HAVE

מודל BE DO HAVE הינו מודל חיים הווייתי, עמוק ביותר ויחד עם זאת פשוט ובהיר להפליא. המודל מציע זויות ראייה ייחודית על חיינו ועל סיטואציות מורכבות בהן אנו נמצאים.

מבנה המודל:

BE - חלק זה מייצג את החלק ההווייתי שבתוכנו, את מי שאנחנו באמת. בתוך כך נכללות התפיסות שלנו, האמונות שלנו, המחשבות שלנו והדעות שלנו.


DO- חלק זה מייצג את העשייה שלנו - כל דבר שאנו עושים בפועל, כל התנהגות, כל אמירה וכל פעולה.


HAVE- חלק זה מתייחס למה שיש לנו בפועל, או לתוצאה רצויה. לדוגמא, יש לי תפקיד ניהולי בעבודה, יש לי רכב, יש לי הרבה/ מעט חברים טובים, יש לי/אין לי מערכת יחסים בונה/ מערכת יחסים הרסנית וכל דבר אחר שישנו בחיינו.

מבנה המודל הבסיסי נראה כך:

מודל BE DO HAVE
מודל BE DO HAVE
מודל BE DO HAVE

הנחת היסוד של מודל BE DO HAVE:

הנחת היסוד של המודל היא שכל דבר שאנו עושים (do) מושפע באופן ישיר מהתפיסות שלנו, במודע או שלא במודע. כתוצאה מכך, גם התוצאות אשר אנו משיגים או לא משיגים מושפעות מהתפיסות שלנו (be).
דוגמאות להשפעה ישירה של ה be:
(1) עבודה- כאשר אדם מאמין שעקב גילו (המבוגר מידי או הצעיר מידי) הוא לא יוכל להתקבל לעבודה בה הוא מעוניין, תפיסה זו תשפיע באופן ישיר על המשרות אליהן הוא יגיש מועמדות. מכיוון שלא יגיש מועמדותו למשרות מסויימות עקב חסם הגיל, הסיכוי שיתקבל אליהן (have) הוא אפסי. בפועל, לו היה מאמין שיוכל להתגבר על משוכת הגיל העשייה שלו היתה מתמקדת באופנים בהן ניתן לעבור משוכה זו ואז היה מגדיל את סיכוייו.

 

BE- אני חושב שאני מבוגר מידי לתפקיד או בכלל

DO- לא אגיש מועמדות / אגש באופן תבוסתני

HAVE- סיכויי לקבלת המשרה נמוכים מאוד

(2) זוגיות- כאשר גבר תופס עצמו כמי שאין לו הרבה מה להציע בתחום הזוגיות, הוא יפנה באופן אוטומטי אל נשים אשר נחשבות "בינוניות" בעיניו, כיוון שהוא סבור שרק הן תהיינה מוכנות להיות איתו במערכת יחסים. כתוצאה מכך עשויים לקרות מספר דברים. הראשון שבהם הוא שהוא יפנה אל מכנה משותף נמוך ויחמיץ הזדמנוית, ואילו השני הוא שככל הנראה הוא לא באמת יעריך או אפילו יאהב את בת הזוג, כי היא הרי היתה מראש ברירת מחדל. ה have הוא כמובן אופייה הבעייתי של מערכת יחסים שנוצרת בצורה הזו.

BE- אני לא גבר אטרקטיבי ולכן יש לי סיכוי רק עם בחורות "לא משהו"

DO- אצור קשר רק עם בחורות שגם "הן לא משהו" כי זה הסיכוי היחיד שלי.. 

HAVE- בחרתי בת זוג שהיא "בינונית" בעיניי וכך גם נראית מערכת היחסים בינינו

דוגמא להשפעה עקיפה של ה be:
(1)
מצב חברתי - כאשר אדם תופס עצמו כאדם משעמם שאין לו מה להציע ברמה החברתית ורגיל שאנשים תמיד מתרחקים ממנו אחרי תקופה, גם כאשר ייכנס לחברויות נורמטיביות יפעל באופן לא מודע להתרחקות מהחבר החדש, וזאת כמנגנון הגנה. באופן לא מודע סביר שהאדם יפגין פחות התלהבות, יצנן את הקשר ולא יתמסר כולו, מה שימנע מהקשר להיות אינטימי ואמיץ.

BE- אני די משעמם וכמעט תמיד חברים מעדיפים אחרים על פניי

DO- אמנם זה נראית כמו חברות נחמדה אבל בטוח שהצד השני ייסוג מתישהו. לא כדאי לי להיקשר. 

HAVE- פספוס חברויות ושחזור חוויית הכשלון

(2) זוגיות - כאשר אשה רגילה לכך שגברים לא מתייחסים אליה כאל פוטנציאל לקשר רציני אלא רק כפרטנרית לבילויים ולמערכת יחסים מינית, כאשר תיקלע למצב נהדר בו היא מכירה גבר שמעוניין בה היא תנהג על פי הקודים אליהם היא מורגלת, ובהם; התנהגות מינית מוגזמת, קידום השלב המיני ביחסים והפניית רוב מערכת היחסים לאפיק זה. באופן לא מודע היא תעביר לבן (או לבת) הזוג את המסר שזה מה שהיא מחפשת במערכת היחסים.

BE- כל הגברים שאני מכירה הם בעיקר בקטע של סקס. לא יותר...

DO- דרך הסקס אני אוכל לכבוש אותם, אני אנצל את הכוח של הסקסיות שלי.

HAVE-מערכת היחסים מנותבת אל הסקס וסובבת סביבו בלבד.

מודל BE DO HAVE
מודל BE DO HAVE
מודל BE DO HAVE

מודל BE DO HAVE בפורמט המעגלי:

המודל המעגלי של BE DO HAVE יוצא מתוך נקודת הנחה שגם ה"יש", ה"have", התוצאות משפיעות על ההווייה שלנו וכתוצאה מכך על פעולותינו העתידיות ועל תוצאות שנשיג בעתיד, וחוזר חלילה. לפורמט המעגלי ישנם שני היבטים:

 

ההיבט החומרי:

לפי ההיבט החומרי, כל תחושת ההוויה שלנו נובעת ממה שיש לנו. כלומר, אם יש לי את הבית שאני רוצה, הרכב שרציתי תמיד ואת עבודת החלומות, אזי אהיה מאושרת, כלומר הbeing שלי יהיה במצב טוב, כך שאחיה ב well being. יחד עם זאת, כולנו מכירים את המקרים בהם השגנו כל מה שרצינו אך עדיין לא הרגשנו מסופקים באמת. כולנו גם מכירים את מי ש"יש להם הכל" אך הם אינם מאושרים. מכאן, שלא ניתן להסתפק בהשגת התוצאה כאשר איננה מבוססת על הוויה מקדמת. היבט זה גם מתייחס לאפקט ה"לא מספיק לעולם" - כאשר מתאמן מצפה להשיג דבר מה, משיג אותו, ומיד רוצה את הדבר הבא, כיוון שהרווחה המלאה לרוב איננה מגיעה מה- having.
 

bottom of page